Jak prawidłowo używać ortosoczewek?

Do nieizwazyjnego i w pełni bezpiecznego korygowania wad wzroku jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy niewielka nadwzroczność wykorzystywane są ortosoczewki. Są to soczewki gazoprzepuszczalne, które prawidłowo użytkowane znacząco poprawiają komfort życia. Przed rozpoczęciem korzystania z tego rodzaju soczewek należy zapoznać się ze sposobem ich zakładania, użytkowania i ściągania.
W jaki sposób powinny być użytkowane ortosoczewki?
Osoby, które pierwszy raz mają do czynienia z soczewkami, powinny skonsultować się z okulistą bądź optykiem, który doradzi im, w jaki sposób należy korzystać z ortosoczewek i czego unikać. Zakładając soczewki, należy upewnić się, że są czyste. Przed rozpoczęciem zakładania konieczne jest dokładne umycie rąk oraz przygotowanie miejsca, w którym komfortowo można założyć soczewki. Warto wyposażyć się w lusterko, dzięki czemu można będzie sprawdzić, czy soczewka została prawidłowo założona.
Zobacz również: Na czym polega diagnostyka wady refrakcji?
Założona soczewka nie powinna powodować dyskomfortu – przez pierwsze kilka dni możliwe jest odczuwanie lekkiego nacisku, które ustępuje po zamknięciu oka. Aby ortosoczewki mogły służyć przez odpowiednio długi czas, konieczne jest ich odpowiednie traktowanie. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli uniknąć ich zniszczenia, a także chorób oczu spowodowanych zanieczyszczonymi soczewkami.
Zobacz również: oprawki
Zdjętą soczewkę należy delikatnie przeczyścić solą fizjologiczną, a następnie umieścić je w specjalnym pojemniczku wypełnionym płynem do soczewek. Płyn ten pozwala na oczyszczenie ortosoczewek z zanieczyszczeń, a zawarte w pojemniczku jony srebra wspomagają usuwanie bakterii. Soczewki powinny być w pojemniczku z płynem przez minimum sześć godzin – zbyt wczesne wyjęcie i założenie ich może doprowadzić do poparzenia rogówki. Płyn powinien być zmieniany codziennie. Przed ponownym założeniem soczewek również należy przepłukać je delikatnie solą fizjologiczną.
Przestrzeganie zasad pielęgnacji i delikatne obchodzenie się z ortosoczewkami pozwoli na zapewnienie komfortu widzenia i odpowiednio długiej trwałości soczewek. Należy pamiętać, że używanie przeterminowanego płynu do soczewek, czy zwykłej wody z kranu, zamiast soli fizjologicznej może skutkować uszkodzeniem soczewki i podrażnieniem oka, prowadzącym nawet do zapalenia lub zakażenia oka. Ścisłe przestrzeganie zaleceń okulisty czy optyka pozwoli na zachowanie komfortu widzenia oraz dobrego stanu ortosoczewek.