Na czym polega ortokorekcja?
Wady wzroku, a zwłaszcza krótkowzroczność jest problemem spotykanym u coraz większej ilości osób. O ile większość decyduje się na zakup dopasowanych okularów lub soczewek, to w niektórych przypadkach jest to niewygodne i zmniejsza komfort życia. Obecnie coraz częściej można spotkać się z pojęciem ortokorekcji. Jest to nowoczesna metoda korygowania astygmatyzmu oraz krótkowzroczności. Opiera się ona na wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych soczewek, które zakłada się na noc.
Jak działa ortokorekcja i czy jest bezpieczna?
Soczewki wykorzystywane do ortokorekcji są całkowicie bezpieczne i służą do zmieniania krzywizny soczewki. Dzięki temu w ciągu dnia nie ma potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Ta metoda sprawdza się u osób, które nie są w stanie funkcjonować bez okularów lub soczewek, a jednocześnie nie chcą ich nosić. Ortokorekcję można zastosować u osób, których wada nie przekracza -6 Dioptrii. Do ortokorekcji wykorzystuje się twarde, przepuszczalne soczewki.
W czasie, kiedy soczewka znajduje się na oku, rogówka przyjmuje nieco bardziej płaski kształt, tym samym niwelując krótkowzroczność. Działanie soczewek jest odwracalne – po zaprzestaniu ich stosowania rogówka wraca stopniowo do swojego pierwotnego kształtu. Te soczewki mogą także hamować dalszy rozwój wad wzroku. Znajdują zastosowanie zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów.
Na początku konieczne jest wykonanie badania wzroku, podczas którego zbierane są odpowiednie pomiary, potrzebne do zamówienia dopasowanych soczewek. Po ich wykonaniu pacjent uczy się w gabinecie jak je poprawnie zakładać i zdejmować. Wizyta kontrolna powinna odbyć się po pierwszym użyciu oraz po pierwszym tygodniu stosowania tych soczewek. Kolejne kontrole należy wykonywać mniej więcej co 3 miesiące.